Drogi samochód, luksusowa willa, podróże i wakacje w gorących krajach, jako odpoczynek i nagroda za… ciężką pracę i często poświęcenie. Tak wygląda życie osób, które swoją ścieżkę kariery poprowadziły tak, by oprócz przekazywanej wiedzy i dobrze wykonywanej pracy ich pensja była wyższa niż przeciętnego Polaka. Jakie zawody prowadzą do zdobycia dobrze płatnej pracy?

Wg rankingu Best Paying Jobs in Poland 2021

Salary Explorer postanowił opublikować ranking najlepiej płatnych zawodów na podstawie przesłanych przez użytkowników informacji oraz własnej bazy danych o wynagrodzeniach.

1. Lekarz / chirurg

Na pierwszym miejscu plasują się lekarze, chirurdzy. Ich zarobki wynoszą od 14 900 zł do 42 800 zł. Przedział jest dosyć spory, ale wysokość zarobków jest determinowana przede wszystkim wymagającą, stresująca i odpowiedzialną pracą. Średnio wg Salary Explorer zarabiają około 28 tysięcy złotych miesięcznie.  Zawód ten wymaga odpowiednich studiów, wysokich kwalifikacji i długiej ścieżki uczenia się. 

2. Sędzia

Drugą pozycję zajmują sędziowie ze średnimi zarobkami na poziomie 23 tys. złotych miesięcznie. Ogólne zarobki wahają się między 12 000 zł a 36 000 zł i związane są z obowiązkami, które do nich należą. Decydują oni o losach ludzi, firm, dzieci i wielu innych, co nie należy do zadań łatwych i często również obciąża ich psychicznie. Spoczywa na nich zatem duża odpowiedzialność.

3. Prawnik

Kolejnym dobrze płatnym zawodem jest prawnik. Ciężko mówić o widełkach zarobkowych, ponieważ zależą one od kilku czynników. Między innymi od konkretnej specjalizacji, doświadczenia oraz miejsca pracy. Średnie zarobki wynoszą 19 tysięcy złotych miesięcznie. Im dłuższa ścieżka kariery, tym lepsze, atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

4. Menedżer Banku

Menedżerowi Banku z zarobkami między 9,5 tys. zł a 27 tys. zł atrakcyjne wynagrodzenie gwarantują jego bardzo dobre kwalifikacje. Musi umieć zarządzać placówką bankową, inwestycjami i funduszami. To nie są łatwe zadania i nie każdy to potrafi. Średnio menedżer banku zarabia tyle, co prawnik, czyli około 18/19 tysięcy złotych miesięcznie.

5. Dyrektor generalny

Dyrektor generalny musi wykazać się ogromną odpowiedzialnością, ponieważ na jego barkach spoczywa sukces lub porażka całego przedsiębiorstwa, które ma pod sobą. Widełki zarobkowe na tym stanowisku wynoszą od 9 tysięcy złotych do 25 tysięcy złotych, a średnio dyrektor generalny w Polsce zarabia 17 tysięcy złotych miesięcznie.

6. Dyrektor finansowy

Zarządzanie finansami to nie lada wyzwanie. Stanowi również gwarancje wysokiej płacy. Plasuje się jednak dopiero na miejscu 6. Dyrektor finansowy zarządzający budżetem, odpowiedzialny za przychody, wydatki i inne sprawy finansowe działalności zarabia średnio 15 800 zł miesięcznie. Przedział zarobkowy to 8 000 zł do 24 000 zł. Zależy od umiejętności oraz ścieżki kształcenia.

7. Ortodonta

Za piękny uśmiech pacjent jest w stanie sporo zapłacić. Zapotrzebowanie na ortodontów wciąż rośnie. Zawód ortodonty wymaga odpowiedniej ścieżki kształcenia, przyuczenia do zawodu oraz praktyki. Średnio zarabia on ponad 15 tysięcy złotych miesięcznie.

8. Profesor na uczelni

Do uzyskania tytułu profesora długa droga. Wymaga ona poświęceń, długich lat przygotowań, nauki oraz praktyk w szkołach i komunikacji z dziećmi w różnym wieku. Praca naukowa i zawodowa nie jest rzeczą łatwą, ale stanowisko prestiżowe gwarantuje wysokie zarobki. Nauczyciel z tytułem profesora zarabia średnio 13,5 tys. zł miesięcznie.

9. Pilot

Przedostatnie miejsce w rankingu zajmują piloci. Jest to zawód bardzo odpowiedzialny, ponieważ piloci podczas pracy odpowiadają za życie tysięcy ludzi. Zdobycie licencji, nauka i praktyka to długa droga wymagająca wyrzeczeń i poświęceń w życiu, które odpłacają się później dobrymi zarobkami rzędu ponad 11 tysięcy złotych miesięcznie.

10. Dyrektor ds. marketingu

Stanowiska związane z marketingiem są w Polsce dobrze płatne. Wymagają one kreatywności, analitycznego myślenia, samodzielności i dobrej organizacji pracy. Najczęściej trzeba również znać język angielski. Stanowisko to wymaga wykształcenia wyższego. Takie wymogi sprawiają, że zarobki są równie wysokie. Dyrektor ds. marketingu wg Salary Explorer zarabia średnio 10 tys. zł miesięcznie.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce w 2021 roku. Dobry zawód to nie tylko możliwość rozwoju, ale również atrakcyjne warunki pracy i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji na powyższe zawody, to nic straconego. To tylko mała inspiracja!