10. Yin Yang House
Miejsce idealne dla rodzin, w których rodzice pracują w domu. Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby rozwój dzieci, idący w parze z pracą rodziców przebiegał bez zakłóceń. Domy zostały podzielone na dwie części – prywatną i biznesową. Budynek w 100% zasilany jest energią słoneczną. Również wentylacja i ogrzewanie zostały przemyślane i zaprojektowanie z użyciem technik pasywnych.
9. Swenson Civil Engineering Building
Przystosowanie laboratoriów i pracowni dla studentów, które będą sprzyjać rozwojowi badań. W budynku zwiększono poziom wentylacji, dodatkowo zastosowano niskoemisyjne materiały budowlane.Oświetlenie posiada system zaawansowanego sterowania, choć w pracowniach w dużej mierze wykorzystywane jest światło naturalne. Zielony dach z rodzimych surowców roślinnych pomaga w chłodzeniu budynku, zmniejszeniu hałasu i redukcji odblasków od pobliskich budynków.
8. Pearl Brewery/Full Goods Warehouse (San Antonio)
Przebudowana jednopiętrowa budynek został powiększony do dwóch pięter – idea projektu dotyczyła zagospodarowania przestrzeni miejskiej oraz zachowania klimatu dawnego browaru. Miejsce to ma sprzyjać rozwojowi lokalnego biznesu. Budynek wyposażono w system zbierania i filtrowania wody deszczowej, dodatkowo wykorzystane są w nich materiały z odzysku.
7.Merritt Crossing Senior Apartaments. (Oakland)
Budynek mieszczący 70 apartamentów, głównie dla seniorów, których dochody osiągają między 30 a 50% średniej krajowej. Część jednak przeznaczona jest dla bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością, a także zarażonych wirusem HIV/AIDS oraz dla osób ze stwierdzoną chorobą psychiczną. Budynek położony jest przy ruchliwej autostradzie, jednak rozwiązania, jakie zostały w nim zastosowane pozwalają na spokojne mieszkanie. W budynku zastosowano między innymi przekładki termiczne i system, który zapewnia chłodzenie. Dla zminimalizowania rachunków mieszkańców, woda podgrzewana jest przez energię słoneczną, dodatkowo panele słoneczne wytwarzają ok. 40% rocznego zużycia energii elektrycznej.
6. Marin Country Day School Learning Resource Center and Courtyard
Projekt, przebudowy szkoły, w którego tworzeniu uczestniczyli uczniowie i ich rodzice. W kompleksie budynków powstała nowa biblioteka, centrum technologii, pracownie artystyczne. W budynkach zastosowano technologię pasywną (przy ogrzewaniu i wentylacji), na uwagę zasługuje również przeszklenie budynków, co zapewnia zminimalizowanie konieczności użycia sztucznego oświetlenia.
5. Federal Center South Building 1202 (Seattle)
Budynek państwowy, do którego zaprojektowania wykorzystano pomysły najlepszych architektów, który ma nie tylko być funkcjonalnym i bezpiecznym miejscem do pracy, ale przede wszystkim przyjaznym środowisku.
4. Clock Shadow Building (Wisconsin)
Mieści się na zaledwie 4000 metrach kwadratowych, w gęstej zabudowie Wisconsin. Powstał z myślą o osobach o dla osób, które podzielają wartości społeczne, m.in. ochronę środowiska. Na czterech piętrach mieszczą się między innymi bezpłatne usługi medyczne dla ludności.
3. Charles David Keeling Apartments (San Diego)
Apartamenty są tak zlokalizowane, żeby z każdego miejsca studenci mieli widok na góry oraz ocean z wybrzeżem klifowym. Również ten budynek nastawiony jest na integrację – często spotykają się na zielonym dachu – projekt zakładał stworzenie jak najlepszych warunków dla studentów, aby czuli się oni jak najlepiej w społeczności akademickiej.
2. A New Norris House (Tenessee)
W Norris Tenessee, w 75 rocznicę Projektu Norris, studenci i wykładowcy tutejszego uniwersytetu zaprojektowali szereg domów, które były opisywane jako modelowe dla nowoczesnego i efektywnego życia. Co ciekawe, projekt był realizowany przy udziale tutejszej społeczności lokalnej – studenci i wykładowcy wsłuchali się w problemy i ograniczenia w eko budownictwie i je rozwiązali. W domach poradzono sobie między innymi z problemem oszczędzania wody – stworzono system, który pozwolił na oszczędność aż 60%.
1. The Matarozzi/Pelsinger Multi-Use Building (San Francisco)
Zaadaptowany budynek przemysłowy z przełomu XIX i XX wieku. Właściciel przystosował go tak, aby stał się eko biurowcem. Dlaczego? Dawny parking został przemieniony w ekologiczny, pełen zieleni i ziół ogród – te ostatnie są wykorzystywane w restauracji znajdującej się na parterze budynku. Dodatkowo, właściciel motywuje również pracowników do eko dojeżdżania do pracy – zamontowanie pryszniców w biurowcu sprawiło, że liczba osób przyjeżdżających do pracy na rowerze wzrosła o 40%. Biurowiec w doskonały sposób wykorzystuje również ciepło, np. z restauracji, do ogrzewania powierzchni biurowych.
Źródło: http://www.aiatopten.org
Ciekawą, ekologiczną inwestycję prowadzi również spółka Diamond Properties z Wrocławia pod nazwą 6 Dzielnica.
Co jest ekologicznego w budynkach 9, 8, 7, 5, 4 i 2? 😉