Ludzie od zawsze otaczali się zwierzętami i to nie tylko w celach stricte hodowlanych. Od dawna wiadomo już, że kontakty ze zwierzętami mają bardzo korzystny wpływ na usposobienie człowieka. Przekonajmy się, jakie zwierzaki najczęściej mieszkają wraz z ludźmi pod jednym dachem.

Szczury

W okresie wielkich epidemii w Europie słusznie uważano je za roznosicieli chorób. W Indiach i Chinach uważano z kolei, że przynoszą mieszkańcom szczęście i sukces. Czy tak jest? Warto o to zapytać posiadaczy szczurów!

Papugi

Na wolności żyją w Ameryce Południowej i Australii. W Europie natomiast występują głównie w klatkach. Różne gatunki papug to najczęściej występujące ptaki w naszych domach.

Żółwie

Opanowały najróżniejsze środowiska – od mórz, po tereny pustynne. Występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Nic więc dziwnego, że można je spotkać również w naszych domach.

Ptaszniki

Żyją przede wszystkim w tropikalnej Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Ptaszniki żyją głównie na drzewach, w dziuplach, szczelinach skalnych, a także w domach ludzi, którzy nie cierpią na arachnofobię.

Chomiki

Tylko niektóre gatunki są zwierzętami domowymi. To gryzonie, ale w większości przypadków bardzo przyjacielsko nastawione do ludzi.

Świnka morska

Opiekę na tym zwierzakiem można zlecić nawet dzieciom, gdyż są to ssaki niezwykle łagodne i towarzyskie. Pamiętać należy jednak, że muszą mieć one stały dostęp do pożywienia, ponieważ potrzebują stale pobierać pokarm, robiąc sobie tylko krótkie przerwy na odpoczynek.

Złota rybka

Wbrew pozorom nie trzymamy jej w domu tylko po to, by spełniała nasze marzenia. Złote rybki są po prostu bardzo piękne, a „rasowe” osobniki niezwykle drogie i trudno dostępne.

Królik miniaturowy

Ma długie uszy, puszyste futerko i jest bardzo malutki. Pochodzi z Hiszpanii, ale obecnie można go spotkać w wielu polskich domach.

Kot

Podobno chadza własnymi drogami. To jeden z ulubionych zwierzaków trzymanych przez nas w domach. Aż trudno uwierzyć, że udomowiona wersja kota pochodzi z gatunku mięsożernego ssaka z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych.

Polecamy wysokiej jakości drapaki dla kotów: https://cotec.pet

Pies

Najlepszy przyjaciel człowieka! Wywodzi się od wilka szarego, czyli drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Współczesne rasy psów uzyskuje się w wyniku doboru sztucznego, więc czasami trudno odnaleźć w nich wilczą naturę.

Pamiętajmy, że przygarniając zwierzaka do domu – bez względu na jego gatunek – jesteśmy za niego w pełni odpowiedzialni.