Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się od 1956 roku. Polska zadebiutowała na nim jednak dopiero w roku 1994. To i tak o wiele lepiej niż na przykład sąsiadujące z Polską Czechy, które na eurowizyjną scenę wkroczyły w roku 2007. Ale Polska już w 1975 roku planowała wysłać na festiwal matkę Natalii Kukulskiej, Annę Jantar, z utworem Mój, tylko mój, jednak władze komunistyczne ostatecznie do tego nie dopuściły. Niezależnie od tego, pojawienie się Polski na Eurowizji w 1994 roku poskutkowało powrotami na nią prawie we wszystkich kolejnych latach. A choć konkurs ten  nie zawsze cieszył się najlepszą renomą, to Polacy niemal zawsze trzymali poziom. Do tej pory wystąpili: Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, Sixteen, Mietek Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Ich Troje, Blue Cafe, Ivan & Delfin, ich Troje, The Jet Set, Isis Gee, Lidia Kopania, Marcin Mroziński, Magdalena Tul, Donatan & Cleo, Monika Kuszyńska, Michał Szpak oraz Kasia Moś.

Edyta Górniak – rok 1994

Pierwszy występ Polski na Eurowizji, a zarazem jak dotąd najlepszy. Diwa polskiej sceny muzycznej, Edyta Górniak, zajęła zaszczytne 2 miejsce, a możliwe nawet, że zajęłaby miejsce 1, gdyby nie złamała regulaminu konkursu. Za ten występek chciano ją nawet zdyskwalifikować, ale ostatecznie do tego nie doszło, co nie zmienia faktu, że pewne kraje i tak postanowiły na nią nie głosować. Otóż  piosenkarka dostała zapalenia tchawicy i na próbie generalnej, na której jury przyznaje głosy, wykonała utwór w języku angielskim, efektem czego podobno łatwiej wydobyła z siebie dźwięki. Wówczas natomiast, w przeciwieństwie do czasów obecnych, pozwalano na Eurowizji śpiewać tylko i wyłącznie w języku ojczystym. Niezależnie od tego, w 1994 roku piosenką To nie ja byłam Ewą Edyta Górniak ukazała potęgę swojego głosu. W 2016 roku postanowiła powrócić do konkursu z utworem Grateful, niestety nie przeszła wówczas krajowych eliminacji i wysłano innego reprezentanta.

Justyna Steczkowska – rok 1995

Nie spodobała się publiczności, nie spodobała się nawet jury, ale, co chyba najważniejsze, spodobała się krytykom. Uwielbiana Justyna Steczkowska, która z utworem Sama wystąpiła na Eurowizji w 1995 roku, odważyła się zaprezentować naprawdę ambitny repertuar. Właśnie dlatego należy docenić jej odległe od podium jej 18 miejsce.

Anna Maria Jopek – rok 1997

Na polskiej scenie muzycznej pojawiła się nagle i niemal natychmiast została wysłana na europejską scenę muzyczną. Anna Maria Jopek, którą dziś kojarzy każdy, zaczęła więc swoją muzyczną karierę tak naprawdę od Eurowizji. Reprezentowała ona Polskę w 1997 roku utworem Ale jestem i zajęła 11 miejsce.

Natalia Kukulska – rok 1998

Natalię Kukulską, choć ze względu na jej talent i głos zapraszano do udziału wielokrotnie, to nigdy nie chciała wystąpić i nie wystąpiła w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ale fani w 1998 roku zgłosili jej utwór Im więcej ciebie, tym mniej do odbywającego się co rok w internecie Fanklubu Konkursu Piosenki Eurowizji. Opłaciło się, bo Polska po raz jedyny zajęła zaszczytne 1 miejsce.

Donatan & Cleo na Eurowizji 2014

Ich Troje – rok 2003

Święcący tryumfy w ówczesnych czasach zespół Ich Troje postanowił w 2003 roku podbić Europę. Stworzył więc najpierw utwór Żadnych granic w narodowym języku polskim oraz w językach najbliższych sąsiadów, czyli niemieckim i rosyjskim, a następnie wyruszył na Konkurs Piosenki Eurowizji. Europa doceniła gest Polski i uplasowała ją na 7 miejscu. Za trzy lata zespół również wystartował, ale sukcesu już nie odniósł.

Donatan & Cleo – rok 2014

Tego występu na długo nie zapomni Europa. W roku 2014 Polskę z utworem My, Słowanie, reprezentowali Donatan & Cleo. Folklorystyczne brzmienia, a na pierwszym planie Cleo w towarzystwie gorących, ubranych w kuse regionalne stroje Słowianek, które między innymi uwodzicielsko ubijały masło. Występem zachwyciła się publiczność, ale niezbyt spodobał się jury, co poskutkowało ostatecznie 14 miejscem.

Kasia Moś – rok 2017

Na Eurowizji królują silne, zwłaszcza kobiecie głosy, o czym świadczy laur zwycięstwa między innymi: Dany International, Conchity Wurst, czy Celine Dion. Kasia Moś perfekcyjnie wpasowała się więc w eurowizyjny klimat. W barwach Polski, w 2017 roku, na Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpi Kasia Moś z utworem Flashlight.