Boimy się kleszczy niczym diabła. Trudno się dziwić skoro występujące w kleszczach drobnoustroje zagrażają zdrowiu i życiu. Oto przegląd sześciu chorób przenoszonych przez kleszcze.

Kilka faktów o kleszczach

Jako kleszcze klasyfikuje się niemal tysiąc gatunków zwierząt. Kleszcze stanowią rząd pajęczaków należących do stawonogów, które należą z kolei do bezkręgowców. W przeciwieństwie do kręgowców, bezkręgowce nie mają szkieletu. Kleszcze są to więc zwierzęta dość prymitywne, aczkolwiek jednocześnie groźne. Żywią się one krwią innych organizmów, na przykład psów, kotów lub człowieka. O ile sam kleszcz nie zagraża zdrowiu i życiu, o tyle zagrażają drobnoustroje w nim występujące. Kleszczy pojawia się w przyrodzie coraz więcej, bo żadne inne osobniki im nie zagrażają, a więc mogą się one swobodnie rozwijać i wzrastać.

Kilka faktów o zarażaniu przez kleszcze

Kleszcz nie kąsi, ale wbija się. Nie wolno go wyrywać, bo jego fragment może pozostać. Nie wolno go też niczym smarować, bo zwiększa to ryzyko zakażenia. Najlepiej wyjąć kleszcza szczypcami lub udać się na pogotowie ratunkowe. Kleszcze wbrew pozorom przeważnie nie spadają z drzew, a egzystują w trawach i gęstych krzakach. Atakują nie tylko w lasach, ale też na łąkach. Robią to właściwie nieustannie, choć ich szczyt aktywności to okres maja, czerwca, sierpnia, września i października. Nie każdy kleszcz zaraża chorobami, bo nie każdy kleszcz sam został zarażony przez drobnoustroje. W końcu choroby powodują nie kleszcze a żyjące w nich mikroorganizmy. To, czy kleszcz czymś nas zaraził poznaje się po rumieniu wędrującym na skórze w miejscu zakażenia, ale z racji tego, iż występuje on jedynie u trzydziestu procent zakażonych, należy dla pewności zrobić badania krwi na obecność chorób odkleszczowych. Wśród najczęściej występujących chorób tego typu wymienia się: boleriozę, babeszjozę, bartonellozę, tularemię, gorączkę Q, anaplazmozę granulocytarną oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Każdą z nich trzeba jak najszybciej leczyć, ale w pełni wyleczyć, a im dłużej się zwleka, tym mniejsza szansa na jej totalne wyleczenie. Leczenie polega głównie na silnej antybiotykoterapii, która niszczy szkodliwe, ale też pożyteczne bakterie, dlatego należy przyjmować zawierające pożyteczne bakterie probiotyki, prebiotyki i synbiotyki, powstrzymujące w tym czasie rozwój szkodliwych grzybów.

Bolerioza

Boleriozę powodują bakterie borrelia burgdorferiborrelia afzelii i borrelia garinii. Główne objawy boleriozy to: chroniczne zmęczenie, pojawiająca gorączka, bóle kości i mięśni, zapalenie stawów, niekiedy również zawroty, nudności, wymioty i biegunka. Bolerioza ponadto atakuje właściwie każdy organ, efektem czego ból odczuwa się w głowie, klatce piersiowej, kończynach, a nawet w jądrach.  Spośród wszystkich chorób odkleszczowych największe żniwo zbiera właśnie bolerioza.

Babeszjoza

Babeszjozę powodują pierwotniaki babesia divergent i babesia microt. Główne objawy babeszjozy to: chroniczne zmęczenie, pojawiająca się gorączka, bóle brzucha, a ponadto nudności, wymioty i biegunka, dopełnione brakiem apetytu. Babeszjoza przypomina nieco malarię.

Bartonelloza

Bartonellozę powodują bakterie bartonella quitana, bartonella henselae, bartonella claridgeiae i bartonella bacilliformis. Główne objawy bartonellozy to: chroniczne zmęczenie, pojawiająca się gorączka, bóle podbrzusza, a także bóle i obrzęk węzłów chłonnych. Bartonelloza w przeciwieństwie do boleriozy czy babeszjozy, szybko mija i przeważnie nie powraca.

Tularemia

Tularemię powodują bakteria francisella tularensis. Główne objawy tularemii to: chroniczne zmęczenie, pojawiająca się gorączka, spadek wagi. Do specyficznych dla tularemii objawów należy zapalenie górnych dróg oddechowych, któremu przeważnie towarzyszy zapalenie dolnych dróg oddechowych w postaci zapalenia płuc.

Gorączka Q

Gorączkę Q powodują bakterie coxiella burnetii. Główne objawy gorączki Q to: osłabienie, gorączka, katar, kaszel, ból kości i mięśni. Choroba ta w początkowej fazie przypomina anginę i grypę.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Mózg i serce uchodzą za najważniejsze organy, dlatego trzeba je wyjątkowo chronić. Kleszczowe zapalenie mózgu powodują wirusy. Główne objawy kleszczowego zapalenia mózgu to: osłabienie, gorączka, bóle kości i mięśni, a nawet omdlenia.