Świat przyrody to zależny do siebie łańcuch pokarmowy, bo silniejsze organizmy żywią się słabszymi organizmami. Niektóre egzystują w nas – jedna okazują się dla nas pożyteczne i żyją z nami w symbiozie, a drugie nam szkodzą i trzeba się ich pozbyć. Oto przegląd drobnoustrojów powodujących choroby.

Kilka faktów o drobnoustrojach

Cesarstwo organizmów żywych klasyfikuje się na pięć królestw: bakterie, protisty/pierwotniaki, grzyby, rośliny i zwierzęta. Te, które zauważa się dopiero pod mikroskopem, określa się mianem mikroorganizmów lub drobnoustrojów. Efektem tego do drobnoustrojów zalicza się bakterie, pierwotniaki, niektóre grzyby, a także wirusy i priony uznawane za organizmy z pogranicza materii nieożywionej i ożywionej.

Kilka faktów o zarażeniu drobnoustrojami

Drobnoustroje krążą wszędzie, zatem łatwo się nimi zarazić. Z tymi mniej groźnymi potrafi poradzić sobie układ odpornościowy, zwłaszcza silny. Z tymi bardziej groźnymi trzeba walczyć przez leczenie. Przede wszystkim jednak trzeba zapobiegać zarażeniom. W zależności od drobnoustroju istnieją różne drogi jego przenoszenia. Jedne przenoszą się przez powietrze, wodę lub pożywienie, drugie przez krew, a jeszcze inne na przykład przed brudne ręce. Najlepszy środek zapobiegawczy to częste mycie rąk, którymi jemy, a które stykają się jednocześnie z wieloma zarazkami.

Priony

Priony to cząsteczki białek. Występują w każdym organizmie, stają się jednak groźne, gdy zmieniają swoją konformację. Priony powodują między innymi: chorobę Creutzfeldta-Jakoba i encefalopatię gąbczastą.

Wirusy

Wirusy to cząsteczki organiczne zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Występują licznie w przyrodzie. Wirusy powodują między innymi: grypę, półpasiec, odrę, ospę, zapalenie wątroby i AIDS.

Bakterie

Bakterie to najprymitywniejsze organizmy żywe o budowie prokariotycznej, czyli jednokomórkowej. Zakażenia bakteryjne leczy się stosunkowo łatwo za pomocą antybiotyków, które eliminują szkodliwe, ale też przy okazji pożyteczne bakterie, efektem czego należy wówczas przyjmować probiotyki, prebiotyki lub synbiotyki. Bakterie powodują między innymi: anginę, gruźlicę, dur, dżumę, boleriozę, bartonellozę i salmonellozę.

Grzyby

Grzyby to najbardziej zorganizowane drobnoustroje o budowie prokariotycznej, czyli jednokomórkowej, albo eukariotycznej, czyli wielokomórkowej. Zakażenia grzybiczne o wiele ciężej wyleczyć niż zakażenia bakteryjne, zwłaszcza że antybiotyki działają głównie na bakterie a nie na grzyby, powodując niekiedy wręcz ich rozwój. Grzyby powodują między innymi: fungemia i kandydoza zwana drożdżycą.

Pierwotniaki

Pierwotniaki należą do protistów i odznaczają się budową prokariotyczną, czyli jednokomórkową. Wśród pierwotniaków wylicza się wiciowce jak euglena, orzęski jak pantofelek, czy korzenionóżki jak ameba. Pierwotniaki powodują między innymi: malarię, babeszjozę i lambliozę.