Z założenia pies ma być najlepszym przyjacielem rodziny, domowym pupilem zawsze chętnym do zabawy. Jednak wielu z nas potrzebuje pomocy tych czworonogów w pilnowaniu posesji i odstraszaniu niechcianych intruzów. To, jak pies będzie sprawdzał się w tym zakresie, w największym stopniu określa rasa – nie bez znaczenia jest także wychowanie. Jednak psy, które są agresywne w stosunku do obcych, mogą też być zagrożeniem dla właścicieli czy odwiedzających ich gości. Dlatego jeżeli  potrzebujemy psa stróżującego, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jakiej rasy czworonoga wybrać, by mieć pewność, że zapewni bezpieczeństwo, a przy tym nie będzie groźny dla nas i naszych najbliższych.

Przedstawiamy rasy, które  najlepiej sprawdzą się jako strażnicy naszego terytorium.

Owczarek środkowoazjatycki

Psy świetnie znoszą wszystkie warunki pogodowe w naszym kraju, dzięki czemu mogą przebywać na zewnątrz praktycznie przez cały rok. Ich organizm doskonale wykorzystuje karmę i pożywienie, nadadzą się więc do pilnowania obszarów, na których my, nie bywamy na co dzień. Psy mają wrodzony instynkt obronny, który skupia się na terytorium. Nawet w trakcie odpoczynku pozostają bardzo czujne, reagując na najmniejsze nawet szmery. Są też niegroźne dla domowników,  bardzo cierpliwe i łagodne dla dzieci. Są nieufne wobec obcych i nie dają się przekupić, są też niezwykle odważne. W przypadku tej rasy, dobrym pomysłem będzie posiadanie co najmniej 2 psów.

Owczarek kaukaski

Kolejny pies, który idealnie wręcz sprawdzi się w roli obrońcy domu i rodziny. W tej rasie, niestety często bywają agresywne, do tego stopnia, że nawet właściciel może mieć z tym problem. Dlatego należy szukać psa z jasnym rodowodem i stabilnymi psychicznie rodzicami. Bardzo ważne w przypadku kaukazów będzie wychowanie, w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia na etapie wzrostu, należy szkolić psa i przyzwyczajać go do siebie jako właściciela. Tak wyszkolony pies będzie ułożony już w wieku 6-7 miesięcy. Kaukazy lubią też mieć towarzysza, dlatego warto by z dużym kaukazem mieszkał mały kundelek, którego ten będzie mógł pilnować – nie jest to oczywiście wymóg.

Owczarek podhalański

Inteligentny, wierny i bardzo przywiązany do terytorium pies. Idealnie sprawdzi się w roli obrońcy terenu. Jednak psy są podatne na choroby i problemy zdrowotne, dlatego decydując się na tą rasę, należy szukać odpowiedniej hodowli – by znaleźć zdrowego i odpornego pupila.

Mastif tybetański

Te psy idealnie sprawdzą się do pilnowania dużych, wolnych terenów – magazynów, pól uprawnych itp. To kolejna rasa, którą już od najmłodszych lat należy szkolić i przyzwyczajać do siebie. Są bardzo inteligentne, wytrzymałe i waleczne. Mastif nie pozwoli  nikomu obcemu dostać się na twój teren.

Z psami stróżującymi trzeba uważać!

Pamiętajcie, że każda z wymienionych wyżej ras, to duże, silne i niebezpieczne psy (więcej o rasach psów na psiaki.net). Dlatego niedoświadczeni właściciele powinni zacząć od do edukowania się w zakresie szkolenia i przyzwyczajania psa do siebie. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że są to psy, które są bardzo samodzielne i nawet zostawione same sobie na terenie, potrafią samodzielnie podejmować odpowiednie decyzje. Pamiętajcie też, że te psy bardzo dobrze wyczuwają intencje człowieka i w razie potrzeby szybko reagują. Szkolenie dużych psów, to nie lada wyzwania – są silne, zwinne i inteligentne, jednak szybko nudzi je wykonywanie konkretnej komendy kilkanaście razy na placu szkoleniowym. Nie oznacza to jednak, że będą nie posłuszne.